Historyczna obniżka podatków już w 2022”, “Oszczędności dla milionów przedsiębiorców oraz sprawiedliwa składka zdrowotna” – czyli „Nowy Ład”

Czy aby na pewno?

Podpisany przez Prezydenta w listopadzie rządowy program rozwoju, zmieniający 23 inne ustawy, oficjalnie ma na celu przede wszystkim wyjście z kryzysu wywołanego pandemią. Nieoficjalnie Nowy Ład jest dosyć kontrowersyjną kwestią, bo spora część przedsiębiorców na nim po prostu straci. Statystyki mówią tu nawet o ponad połowie osób posiadających spółki oraz działalności gospodarcze.

Co jest zatem najbardziej kłopotliwe?

Po pierwsze, zmiany w założeniach dotyczących opłacania składki zdrowotnej. Aktualnie składka ta jest stała i wynosi 381,81 zł. Dodatkowo można ją odjąć od podatku, co znacząco zmniejsza jego wartość. Od 2022 roku jednak składka ta będzie proporcjonalna do dochodów przedsiębiorstwa, i tak:

– w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym – 4,9% dochodów (przy czym składka nie może być niższa niż 270 zł),

– w przypadku opodatkowania skalą podatkową – 9% dochodów,

– w przypadku ryczałtowców – podstawą oskładkowania 9% będzie przeciętne wynagrodzenie krajowe (odpowiednio 60%, 100% lub 180%, w zależności od dochodów ryczałtowca).

Mimo, że kwota zmniejszająca podatek została powiększona i wynosić będzie od nowego roku 425,00 zł miesięcznie, to i tak skutki opłaty za składkę zdrowotną są dla większości firm dużo bardziej negatywne.

Dla przykładu przedsiębiorca, którego dochód wynosi 5.000,00 zł teraz opłaca składkę zdrowotną 381,81 zł, a jej sporą część (328,78 zł) może odliczyć od podatku. Od nowego roku zapłaci za składkę zdrowotną 450,00 zł ORAZ podatek wynikający z dochodu po odliczeniu kosztów, pomniejszony przez kwotę wolną od podatku.

Dla wyrównania wprowadzono ulgę dla tzw. klasy średniej, tj. przedsiębiorców zarabiających od 5.701,00 zł do 11.141,00 zł miesięcznie, którzy zapłacą trochę bardziej korzystniej wyliczoną składkę zdrowotną. Jednak ten wybór będzie dostępny tylko dla osób, którzy korzystają ze skali podatkowej oraz ryczałtu. 

Jaką formę opodatkowania zatem wybrać?

Nie jest to proste, ponieważ jak zwykle – to zależy…

Od tego, jakie dany przedsiębiorca ma koszty, czy jest uprawniony do ulg (np. B+R, lub dla dużej rodziny), a może przenosi właśnie swoją rezydencję podatkową do Polski. Inną okolicznością jest brak możliwości złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej po nowym roku.

Dlatego warto działać już teraz. Przy czym polecamy skonsultować sytuację z doświadczonym doradcą podatkowym, którego usługi sami oferujemy. Dlaczego?

Bo niewłaściwe wybory mogą kosztować w 2022 roku tysiące złotych niepotrzebnych danin dla fiskusa. 

No dobrze, a może jeszcze inaczej można się obronić przed negatywnymi skutkami Nowego Ładu?

Jako, że po głowie dostaną głównie jednoosobowe działalności, pewną opcją może być przekształcenie JDG w spółkę z o.o. lub kapitałową, gdzie możliwe jest zwolnienie z opłaty ZUS przy istnieniu 2 wspólników. Warto przyjrzeć się również estońskiemu CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, w którym moment powstania obowiązku płacenia podatku powstaje dopiero wtedy, gdy zysk wychodzi poza firmę oraz nie jest przeznaczany na inwestycje w rozwój.

Tu jednak ponownie przestrzegamy – takie rozwiązania nie są dla każdego, bo: 

– w przypadku estońskiego CIT firma musi spełnić szereg warunków, 

– spółki nie są w każdym wypadku bezwzględnie korzystne.

Nie chcesz płacić za swoje błędy i niewiedzę w przyszłym roku?

Zapraszamy Cię do konsultacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.